Kompletowanie sprzętu

Square

18 dni do treningów 130 dni do startu

Powoli trzeba przygotować sprzęt do biegania. Podstawa to oczywiście buty. Do teraz trenuję w butach uniwersalnych sportowych. Mam takie fajne Pumy, ale to zwykłe buty sportowe. Zastanawiam się nad zakupem jakiś lepszych dedykowanych do biegania, ale zobaczymy w trakcie treningów co będzie się działo, jeżeli coś będzie nie tak dopiero wtedy rozejrzę się za lepszymi.

Pulsometr: Garmin FR60 + czujnik tętna Garmin.

https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/do-formy/discontinued-166/fr60/prod27483.html

Najprostszy model Garmina bez GPS, ale do noszenia na ręce i można używać nosząc go codziennie na ręce jako zegarek. Ma 3 tryby aktywności: Run, General i Bike więc służy i do biegania i do pływania i do roweru (może kiedyś do triatlonu) . Działa bezprzewodowo w technologi ANT+, można go więc sparować z czujnikami tętna, w rowerze z czujnikiem prędkości i kadencji Garmin GSC10 i w bucie do biegania z footpodem. Zapisy treningów wysyła bezprzewodowo do ANT+ USBStick w laptopie i wrzuca pliki do analizy do http://connect.garmin.com/ ale też do innych portali treningowych, które pobierają dane Garmin.

Do pomiaru tętna czujnik na pierś dedykowany Garmina w komplecie z zegarkiem, który transmituje sygnał do zegarka przez ANT+, można go również przesyłać do telefonu, który ma zainstalowaną aplikację do treningów i pracuje w technologii ANT+.

cf-lg garmin_czujnik_tetna_hr

Do buta Footpod – Adidas micoach Speed Cell z USB Stick ANT+

http://micoach.adidas.com/

Pulsometr kupiłem do roweru więc musiałem teraz pomyśleć o czujniku prędkości do biegania. Kiedy szukałem foodpoda okazało się, że produkt Garmina jest bardzo drogi około 350zł. Znalazłem więc inny foodpod, który też działa w technologi ANT+ Adidas micoach. Okazał się świetnym czujnikiem kompatybilnym z pulsometrem FR60.

ADI4480_1000_1

Dodatkowy bajer Sony Xperia Active – Smartfon z GPS i ANT+

http://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-active/

Mapki i ślady (tracki) przejechanych i przebiegniętych tras. Do dobrego treningu wystarczy pomiar CZASU i PULSU wszystkie inne są tylko dodatkiem. Ten smartfon jako jeden z nielicznych posiada ANT+ więc może również gromadzić dane do odpowiedniej aplikacji z czujników pulsu kadencji i prędkości. Jak sama nazwa wskazuje, specjalny telefon dla aktywnych. Jest odporny na uszkodzenia i upadki, nie rysuje się szybka, mały i poręczny, wodoodporny – słowem idealny do uprawiania sportu.  W zestawie dodatkowo etui na ramię i sportowe słuchawki. Podobno bieganie jest strasznie nudne, trzeba więc być modnym i biegać z muzyczną na uszach 😉

13

Aplikacja do analizy treningu, jak i do mapek i rywalizacji to temat obszerny i raczej zostawiam go na kolejny artykuł. Dane z treningów będę gromadził w Garmin Connect, ale do dziś nie wiem jeszcze, której aplikacji użyć w smartfonie.

Dobranie odpowiednich czujników do pomiaru treningów jest dosyć skomplikowane, ale zrobiłem już to dawno pod kątem roweru i dodatkowych treningów biegowych. Skonfigurowanie połączeń zajmuje trochę, ale warto to zrobić, żeby wiedzieć nad czym pracować. Poza tym daje to bardzo dużo dodatkowej motywacji i wielką frajdę w walce ze sobą i z innymi. Kiedyś biegałem bez niczego i wiedziałem tylko kiedy jestem zmęczony. Teraz np: podczas półmaratonu mogłem kontrolować tempo po każdym przebiegniętym kilometrze i jeżeli tempo spadło mi i czas miałem powyżej 5 min/km to wiedziałem, że następny kilometr muszę podciągnąć i pobiec poniżej 4,40 min/km i narobić stratę.